W dniach 10-11 października miały miejsce Akademickie Mistrzostwa Polski, które oficjalnie zakończyły sezon 2019/2020. Kolejny raz gospodarzem imprezy był Lublin, który ugościł blisko 400 zawodników. Pomimo wielu przeszkód związanych z obecnie panującym wirusem zawody odbyły się bardzo sprawnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Konieczna była zmiana harmonogramu startów ale nie przeszkodziło to zawodnikom AZS AGH w walce o najwyższe lokaty.

W barwach AGH wystąpiło 18 zawodników (5 kobiet i 13 mężczyzn) z sekcji wyczynowej oraz uczelnianej AZS AGH. Męska drużyna naszej Alma Mater zdobyła 1 miejsce w klasyfikacji generalnej, za co należą się ogromne brawa! Medale zdobyli:

Skromna reprezentacja kobiet zaciekle walczyła o najwyższe lokaty, ostatecznie zajmując 8 miejsce w klasyfikacji generalnej, a 2 wśród uczelni technicznych. Należy zaznaczyć, że w końcowym rankingu punktuje 20 wyników – nasze dziewczyny miały ich łącznie 11. Liczymy, że na następnych AMPach kobiety zaprezentują się w pełnym składzie i powalczą o miejsca medalowe w generalce. Na podium w kategorii OPEN stawały:

  • 1 miejsce – Anna Solak – 50 motylkowym
  • 3 miejsce – Anna Solak – 100 motylkowym
  • 3 miejsce – Natalia Pawlaczek – 50 dowolnym
  • 3 miejsce – Aleksandra Bartyzel – 100 zmiennym
  • 3 miejsce – 4×50 dowolnym w składzie: Solak, Bartyzel, Iżycka, Pawlaczek

Po raz pierwszy w historii AMP miała miejsce sztafeta MIX, w składzie której popłynęli Łukasz Solak, Andrzej Michalczyk, Anna Solak i Natalia Pawlaczek. Czas 1:39:71 pozwolił im na zajęcie 2 miejsca OPEN.

W klasyfikacji medalowej Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła 6 miejsce.

W barwach krakowskiej AWF zaprezentowało się dwóch zawodników trenujących na co dzień w sekcji AZS AGH. Filip Lechowicz i Marcin Suzin wystartowali na dystansach 100 zmiennym i 100 klasycznym plasując się w pierwszej dziesiątce obydwu konkurencji. W sztafecie 4×50 dowolnym mężczyzn przyczynili się do zajęcia 5 miejsca, a w sztafecie MIX zajęli 10 miejsce.

Kolejny reprezentant AZS AGH, Artem Naumenko, na co dzień studiujący na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zajął indywidualnie wysokie 4 miejsce na 100 motylkowym i 8 miejsce na połowę krótszym dystansie. Pojawił się również jako członek sztafety 4×50 dowolnym.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy! Słowa uznania należą się również trenerom sekcji – Piotrowi Gęgotkowi i dr Klaudii Palak za ich wkład w codzienne treningi. To był długi i ciężki sezon, po którym należy wyciągnąć wiele wniosków i cennych lekcji. Nie odkładamy jednak okularków na bok i z wielką dawką motywacji trenujemy już do kolejnych zawodów.

Zdjęcia: Zbigniew Wójcik

Facebook – podsumowanie